ilustračná fotografia
Orchidea Phalaenopsis (Lišajovec)
Práve tento druh orchideí je u nás najviac dostupný a je u pestovateľov veľmi obľúbený. Pôvodom je z Ázie a východnej Indie a dosahuje cez Filipíny až do Austrálie. Práve s týmto druhom orchideí väčšina pestovateľov začína. Má silné, mäsité korene, z časti ukryté v substráte a z časti majú vzdušné korene, ktoré vyrastajú von z kvetináča. Vyznačuje sa kožovitými tmavo, ale aj slabo zelenými listami. Niektoré druhy majú veľmi atraktívne kockované listy. Znášajú suchý vzduch, sú teplomilné a nevadia im vyššie zimné teploty. Rastliny majú nízke nároky na svetlo, ale vysoké na teplo. Väčšina pôvodných prototypov bola bielokvetá a ružová až fialová. Krížením týchto druhov sa dostávajú na pulty našich predajní hybridy najrôznejších farieb, jednofarebné,žlté, modré, viacfarebné, bodkované, žilkované a i.
ilustračná fotografia
Polievanie
Tento druh má rád miernu vlhkosť substrátu. Osvedčilo sa aj zalievanie kúpaním- Kvetináč ponoríte do nádoby s vodou tak, aby boli všetky korene pod vodou a necháme ich tam 15 min.- 2 hod. Dôležité je, aby kôraporiadne nasiakla vodou. Ďalšie polievanie urobíme po vyschnutí subtrátu. Najlepšie je zalievať dažďovou vodou, ale aj studenou prevarenou vodou.
Subtrát
Táto orchideaje najčastejšie pestovná v kvetináči so subtrátom z kôry. Podstatná je vzdušnosť subtrátu. Korene potrebujú dýchať´a preto je najlepšie zvoliť subtrát s veľkými kusmi kôry.
Hnojenie
Hnojenie vykonávame 1x týždenne postrekom na listy.Prihnojujeme aj substrát a to 1x za 14 dní bežným hnojivom na orchideje. V zime ich nehnojíme!
Teplota
Phalaenopsisy rastú najlepšie pri denných teplotách 24-26 ˚C a nočných teplotách 16-20 ˚C.
Svetlo
Rastú v široko rozptýlenom svetelnom prostredí. Svetlo potrebujú an korene. Najviac im prospieva umiestnenie na východnej strane. Je tam dostatok svetla, slniečko je tam ranné, slabučké. V letných mesiacoch dať pozor na styk s priamym slnkom, treba ju tieniť.
Presádzanie
Keď sa začne kôra rozpadať, je nutné rastlinu presadiť.